Nosisz szpilki? Uważaj na te choroby!

Szpilki to niezwykle kobiecie buty, z których wielokrotnie trudno jest nam zrezygnować. Do długiej balowej sukni nie założymy przecież balerinek, a ważne biznesowe spotkania w spódnicy z garsonką też warto podostrzyć nieco wysokimi obcasami. Ich zbyt częste noszenie może jednak być zabójcze dla naszych stóp, łydek, a nawet kręgosłupa!

Wiele kobiet zakochanych jest w szpilkach. Nic w tym dziwnego – są one niezwykle kobiece, seksowne, potrafią wydłużyć i wysmuklić sylwetkę. O ile nie ma nic złego w zakładaniu tego typu butów na szczególne okazje, o tyle noszenie ich zbyt często lub nawet codziennie może być powodem wielu niechcianych schorzeń i dolegliwości. Jakich?

szpilki czy trampki

Modzele i haluksy – czyli dobijamy własne stopy

Nie da się ukryć, że kobiety zakochane w szpilkach mogą w pewnym momencie nabawić się schorzeń stóp. Do najczęstszych i najbardziej uciążliwych należą haluksy oraz modzele. Czym są?

Haluksy, które nazywamy również koślawymi paluchami, to guzy, które powstają na zewnętrznych stronach dużych palców u stopy, które mają swoje podłoże w kości. Ich przyczyn można dopatrywać się jednak nie tylko w zbyt intensywnym noszeniu szpilek, ale również w otyłości czy stojącym trybie życia. Kiedy haluksy zaczynają się tworzyć, duży paluch zaczyna nachodzić na swojego sąsiada, powodując ból i otarcia. Ważne jest, by już w tym stadium zacząć leczenie, ponieważ później możemy skończyć nawet u chirurga!

Modzele to nic innego jak twarde, suche i najczęściej żółte obszary skórne na podeszwie stopy, których pozbyć się nie jest wcale tak łatwo. Powodują one ból oraz pieczenie i należy działać na nie różnego rodzaju zmiękczaczami i peelingami. Najlepiej jest wykonywać regularne kąpiele stóp w specjalnych olejkach, złuszczać zrogowacenia naskórka pumeksami oraz stosować nawilżające kremy. Jeśli jednak takie domowe kuracje nie przynoszą oczekiwanych efektów – nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do lekarza specjalisty.

szpilki buty

Łydki i ich mięśnie – nie zamęczaj nóg

Okazuje się, że zbyt często noszone szpilki mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na kondycję naszych łydek – ich mięśni oraz stawów. Przez buty na wysokim obcasie możemy samoistnie skrócić swoje nogi przez zdeformowanie tak zwanego ścięgna Achillesa. Warto tu pamiętać o częstych zmianach obuwia – na przykład poprzez posiadanie w torbie zapasowej pary lekkich trampków, które ubierzemy w drodze do pracy czy domu. Ponadto zaleca się również odpowiednią pielęgnację łydek – masowanie ich, pobudzanie krążenia krwi, kąpanie się w specjalnych olejkach. Trzeba pamiętać, że jeśli dopuścimy do trwałych deformacji mięśniowych i kostnych – istnieje możliwość, ze już nigdy nie będziemy potrafiły chodzić na płaskich stopach.