Czym zajmuje się neurochirurg?

narzędzia neurochirurga

Gdybyśmy zapytali was o to, czym zajmuje się neurochirurg, to prawdopodobnie dużą część z wam nie byłaby w stanie przybliżyć podstawowego zakresu obowiązków tego specjalisty. Gdybyśmy powiedzieli, że jest to wyłącznie „chirurg do układu nerwowego”, to byłoby to zdecydowanie za mało! Jego zakres działań jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać!

Kiedy warto pójść do neurochirurga?

Pomoc neurochirurga z Bydgoszczy będzie wam potrzebna w każdej sytuacji, w której doznaliście kontuzji potencjalnie mogącej narazić wasz rdzeń kręgowy, chociażby w najmniejszym stopniu. Mowa tutaj o niebezpiecznych wypadkach z uszkodzeniami głowy, pęknięciem kości czaszki czy inne poważne tego typu urazy. Układ nerwowy odgrywa niesamowicie ważną, a wręcz kluczową rolę w naszym organizmie, gdyż jego pozornie drobne uszkodzenie może doprowadzić nie tyle, ile do utraty czucia, ale nawet do paraliżu kończyn!

lekarz neurochirurg

Diagnostyka

Diagnostyka na tle neurochirurgii rozpoczyna się od badania neurologicznego, w którego skład wchodzi na przykład sprawdzenie czucia, napięcia siły mięśniowej czy zbadanie obecności poprawności odruchów. Następnie jak się domyślacie, każde badanie musi znaleźć swoje odbicie w praktycznym ukazaniu jego wyników. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonanie zdjęcia przy pomocy tomografii komputerowej lub metodą rezonansu magnetycznego, które potwierdzą podejrzenia lekarzy. Operacja to dopiero krok ostateczny!

przedmioty lekarskie

Nie tylko urazy

Dziś neurochirurgia zajmuje się wieloma innymi, znacznie poważniejszymi kwestiami, gdyż prócz urazów fizycznych, bierze ona pod uwagę tak trudne sytuacje, jak rany po postrzeleniu czy odcięte kończyny. Właśnie dlatego dany specjalista musi mieć wiedzę nie tylko ze swojej specjalności, ale także dokładną wiedzę z zakresu anatomii, gdyż nigdy nie wie on, która część naszego ciała będzie konieczna do zoperowania. Dziś nie wystarczy znać układu nerwowego człowieka, a coraz ważniejsza staje się znajomość układu kostnego czy mięśniowego!

Podsumowanie

Jak sami widzimy, praca neurochirurga jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam wydawać! Musi on mieć przeogromną wiedzę z szerokiego zakresu swojej specjalizacji, jak i innych dziedzin medycyny. Mamy nadzieję, że dzisiaj nabyta wiedza stanie się waszą siłą przy ewentualnych rozmowach na ten temat. Zadamy więc jeszcze raz pytanie: czy wiesz, czym zajmuje się neurochirurg?