Stalowe korpusy nie podtrzymują energii cieplnej tak dobrze jak te wykonane z żeliwa.

Bardzo bardzo ważnym detalem każdego kominka są profesjonalne wkłady kominkowe. Kominek oprócz walorów estetycznych sprawuje również funkcje grzewcze. Poprzez to każdy wkład kominkowy powinien być odporny na długie działanie bardzo wysokiej temperatury ( w tym również na jej zmiany) a ponadto nie rdzewieć.

 

Ponadto powinien w taki sposób gromadzić ciepło, aby mógł oddawać je jeszcze przez jakiś czas po wygaśnięciu płomienia w palenisku. wkłady kominkowe kratki można podzielić na żeliwne wkłady kominkowe albo wkłady kominkowe stalowe. Żeliwne wkłady kominkowe wytwarzane są z żeliwnych odlewów, a więc ich czopuch, dno, ściany i plecy wykonane są z tego materiału. Jeśli ścianki kominka są odlewane, to wtedy nie ma spawów oraz połączeń. Dzięki temu są wyjątkowo szczelne. Jednakże w sytuacji płyt żeliwnych, po pewnym czasie będą mogły się niestety poluzować. Z żeliwa możemy uformować różne formy. Tak zatem takie wkłady produkowane z takiego tworzywa mają przeważnie formę ozdobną. Do wnętrz o nowoczesnym wystroju niewątpliwie lepiej będą pasować wkłady kominkowe stalowe.

 

Rynek nasz proponuje dużo więcej rodzajów wkładów stalowych , zwłaszcza tych które mają płaszcz wodny. Stalowe wkłady nie akumulują energii cieplnej tak dobrze jak te wykonane z żeliwa, ale ich komory spalania są dodatkowo wyłożone płytami z szamotu bądź wermikulitu. Są to produkty o pojemności cieplnej znacząco wyższej niż żeliwo. Wyróżnić możemy jeszcze wkłady gazowe. Kominki gazowe mogą być zasilane gazem LPG bądź gazem ziemnym – ze zbiornika albo z butli. Musimy wiedzieć, że do kominków zasilanych na gaz trzeba obowiązkowo doprowadzić instalacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *