Obecnie przodującym materiałem budowlanym jest na pewno granit.

Kamieniarstwo to jedna z najstarszych profesji rzemieślniczych. Możemy tak powiedzieć, albowiem wszelkiego rodzaju artefakty wykute w kamieniu są niezwykle trwałe i potrafią przeżyć nie tylko swojego twórcę, lecz też całą epokę, a nawet cywilizację czy kulturę. Zresztą kamień to nie tylko i wyłącznie kapitalny materiał artystyczny. Kamień był całkiem możliwe, że pierwszym narzędziem, jakie wyszły spod ręki człowieka – krzemień i wykonane z niego wszelakie przedmioty codziennego użytku są odnajdywane na wielu wykopaliskach.

 

Kamień jako materiał budowlany ma dużo atutów. Przez wiele wieków wraz z cegłą był głównym materiałem budowlanym konstrukcji murowanych, wyśmienicie chroniący przed nagłymi zmianami temperatur. Kamień został wyparty później poprzez konstrukcje z betonu współcześnie służy nam ciągle jako materiał do stawiania ogrodzeń i element ozdobny. Mimo postępujących modyfikacji w sztuce budowlanej a także znacznej dominacji tworzyw sztucznych, zakłady kamieniarskie wciąż nie narzekają na brak zamówień. Przedmioty wykonane z kamienia są bowiem cały czas chętnie wykorzystywane oraz cieszą się niesłabnącą popularnością. Są one elementem wielu zleceń, zaczynając od detali wykończenia naszego domu, poprzez elementy stawiane do ogrodu po produkcję nagrobków. W bardzo wielu przypadkach jest tak, iż projekt lokalu mieszkalnego ma w sobie montowanie elementów wykonanych z kamienia. Mówimy tu przede wszystkim o podłogach, niemniej jednak to mogą być także parapety, okładziny czy wsporniki.

 

Specjaliści dokonują wówczas pomiarów a także finalizują pracę. Bardzo często detal jest realizowany w pracowni, natomiast zdarzają się także takie sytuacje, gdy z powodu utrudnionego transportu realizuje się pracę już na miejscu. Kolejnym ważnym elementem kamieniarstwa jest robienie wszelkiego rodzaju elementów ozdobnych i przedmiotów o walorach estetycznych. Wymaga to, inaczej niż w produkcji budowlanej, dużych zdolności i szkolenia artystycznego. Stanowi ona ważny rodzaj sztuki użytkowej, którą istnieje możliwość podziwiać we wnętrzach budynków oraz w ogrodach. Pomniki nagrobne wykonywane są poprzez zakłady kamieniarskie na szeroką skalę oraz z zastosowaniem w bardzo wielu przypadkach paru, w niewielkim stopniu odmiennych, głównych szablonów.

 

Ten typ działalności jest prawdopodobnie częstokroć przez nas spotykany oraz stanowi największy odsetek wszystkich prac, , które biorą ci rzemieślnicy. Popyt na ich usługi z pewnością będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na trendy demograficzne i rosnącą liczbę zgonów. Poza tym także w przypadku zyskującego na popularności zwyczaju kremacji zwłok, cały czas istnieje wiążące się z tym niemałe zapotrzebowanie na tablice nagrobne i urny. Jest dużo materiałów, z których mamy możliwość wykonać klasyczny cmentarny pomnik. Jeszcze jakiś czas temu temu najpopularniejsze były na pewno nagrobki odlewane z pokruszonego kamienia oraz cementu. Na dzień dzisiejszy najbardziej popularnym budulcem jest na pewno granit, który cieszy się ostatnimi czasy stałą popularnością. Jest tańszy od marmuru a także dużo łatwiej dla nas dostępny, jednocześnie po wypolerowaniu ma wysokie walory estetyczne.

Czytaj dalej: usługi kamieniarskie Mława

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *